تبلیغات
فَقـَــط خُــدا. . . - قضاوت های امام علـــی(ع)
فَقـَــط خُــدا. . .
قلب و دل حرم خداست، در حرم خدا غیر خدا را راه ندهید..."امام صادق(ع)"
 
   قضاوت های امام علـــی (ع) 


  1-   مردی لواط کننده را نزد علی (ع) بردند تا حکم بر آن اجرا کند. مولا فرمود :بین خراب شدن دیوار بر سرت و گردن زدن و در آتش انداختن یکی را انتخاب کن. مرد پرسید : کدامیک از مجازات ها سخت تراست علی(ع) فرمود در آتش سوختن اشدّ مجازات هاست. مرد اجازه خواست تا قبل از اجرای حکم دو رکعت نماز بخواند و سپس دست بر دعا برداشت و گفت خدایا من مصیبتی کردم و بدرگاه تو توبه نمودم و از خلیفه ات خواستم تا اشد مجازات را بر من اجرا کند تا از آتش غضب تو در آن جهان ایمن باشم که بر این حکم راضیم که کفاره گناهم میباشد ؛ که حضرت گریست و فرمود برخیز که تو آمرزیده ای. مرد گفت: یا علی حکم خدا را معطل میکنی؟ علی(ع) فرمود: تو گناهی کردی و توبه نمودی و خداوند توبه کننده ها را عفو می نماید و بر امام است که بر خدای خویش تأسی بکند.
  2 -  مردی دو همسر داشت که هر دوی آنها از آن مرد آبستن شدند و در یک شب فرزند خود را به دنیا آوردند که یکی پسر و دیگری دختر آوردند. فردای آن روز هر دو هوو بر سر اینکه کدام پسر به دنیا آوردند با هم دعوایشان شد و هر کدام ادعا میکردند که پسر از آن اوست چون منازعه بالا کشید حکم به مولا علی بردند که مولا فرمود: شیر آن دو زن را وزن کنند هر کدام که سنگین تر بود پسر از آن اوست.


  3 -  مردی به کسی وصیت کرد و هزار دینار به او داد که پس از مرگش از آن پول هر چه دوست داری برایش تصدق کرده بقیه را برای خودش بردارد و آن مرد فوت کرد ؛ لذا آن کسی که باید به وصیت عمل کند 100 دینار از آن پول را صدقه داد و 900 دینار را برای خود برداشت . ورثه اعترض نمودند و حاضر شدند که 500 دینار را صدقه دهد و بقیه را برای خود بردارد و مرد نپذیرفت ؛ کار بالا کشید و به نزد مولا علی(ع) رفتند و مولا رو به مرد کرد و گفت: بهتر است که به نظر وراث گوش دهی. مرد باز هم نپذیرفت و گفت: من به وصیت عمل کردم. لذا مولا علی(ع) فرمود : تو باید 100 دینار برای خود برداری و 900 دینار صدقه دهی چرا که وصیت متوفی این است که هر چه برای خود دوست داری صدقه دهی .


  4 -  گاوی با شاخش خری را کشت و صاحب خر از صاحب گاو خسارت مطالبه کرد و چون صاحب گاو امتناع کرد کار به حکمیت ابوبکر بردند . ابوبکر گفت: حیوانی حیوانی را کشته و خسارتی بر کسی نباشد و چون باز نزاع بالا گرفت کار نزد علی(ع) بردند ومولا اینچنین فرمود: چنانچه که گاو به جایگاه خر رفته خسارت به گردن صاحب گاو باشد و اگر خر به جایگاه گاو رفته و کشته شده باشد خسارتی نباشد .  5 -  وقتی امیرالمومنین سفری به یمن داشت، سه مرد بر سر طفلی نزاع داشتند که هر کدام آن طفل را از آن خود میداشتند چرا که بنا به رسم جاهلیت هر سه در آنی با مادر آن طفل همبستر شده بودند تا اینکه قضاوت به امام علی (ع) بردند و مولا دستور داد تا نام هر سه را بر روی کاغذ های نوشته و نزد طفل برده، و هر کدام را که طفل بردارد آن پدر بچه باشد و چون خبر به رسول خدا(ص) رسید فرمودند: شکر خدا را که در میان ما اهل بیت کسی را گذارد تا سنت داود نبی را زنده میسازد.


6 - شش نفر در آب فرات سرگرم بازی بودند، یکی از آنان غرق شد.

نزاع را نزد امیر المومنین(ع)بردند.

دونفر از آنها گواهی دادند که آن سه نفر دیگر آن را غرق کردند و آن سه نفر گواهی دادند که آن دو نفر دیگر آن را غرق کرده اند. حضرت دیه او را به پنج قسمت مساوی تقسیم نمود، دو قسمت را به عهده آن سه نفری که دونفر بر علیه یشان گواهی داده بودند و سه قسمت دیگر را بر عهده آن دونفر دیگر.


 
درباره وبلاگ

حضرت امام صادق (ع) می فرمایند:
هرگاه آدمی گناهی کند نقطه ی سیاهی در دلش پدید می آید ..
اگر توبه کرد، آن نقطه پاک می شود و اگر باز هم گناه کرد، آن نقطه بزرگتر می شود تا جایی که همه ی دلش را فرا می گیرد و از آن پس، هرگز روی رستگاری را نمی بیند.
(میزان الحکمه جلد 4)

مدیر وبلاگ : صالحین

نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


استخاره آنلاین با قرآن کریم