تبلیغات
فَقـَــط خُــدا. . . - شرک
فَقـَــط خُــدا. . .
قلب و دل حرم خداست، در حرم خدا غیر خدا را راه ندهید..."امام صادق(ع)"
 
پنجشنبه 20 مهر 1391 :: نویسنده : صالحین
اولین گناه کبیره شرک به خداوند تعالی است و به کبیره بودن آن ، حضرت رسول اکرم (ص) ، امیر المومنین و امامان صادق کاظم رضا و جواد تصریح نموده اند.
.
.
.
دلیل اینکه بزرگترین گناهان کبیره است، فرمایش خداوند است: خدا نمی امرزد شرک آورده شده به او را و غیر شرک را از هرکه بخواهد می آمرزد (سوره ی نساء آیه 4)
و در آیه ی 76 مائده نیز می فرماید : کسی که به خدا شرک آورد، خدا بهشت را بر او حرام فرموده و جایگاهش دوزخ است و برای ستم کنندگان یاری کنندگانی نیست و نیز در سوره ی لقمان می فرماید : به خدا شرک نیاور به درستی که شرک هر آینه ستم بزرگی است.


چیزی که مهم است ، شناخت معنی شرک و مراتب آن است تا اینکه از جمیع مراتب آن پرهیز کرد ، چنانکه خداوند در قرآن می فرماید: هیچ به خدا شرک نیاورید.

مراتب شرک:
1- شرک در ذات
2- شرک در صفات
3- شرک در افعال
4- شرک در طاعات
5- شرک در عبادات
--------------------------------
1- توحید در مقام ذات عبارت است از یکی دانستن ذات مقدس رب الارباب که قدیم و ازلی است و مبدأ و علت ایجاد جمیع عوالم امکانی از محسوس و غیر محسوس است.
شرک در این مقام متعدد دانستن اوست. مانند طایفه ی نصارا که قائل به سه اصل قدیم هستند و به اقانیم ، ثلاثه(اب ، ابن ، روح القدوس) قائلند و برای هریک خواص و آثاری معتقدند که خداوند در سوره ی مائده خطاب به آنان می فرماید:
به راستی که کافر شدند آنهایی گفتند "الله" یکی از این سه است و الوهیت مشرک بین خدا و عیسی و روح القدوس است، و حال آنکه نیست خدایی مگر خدای یگانه که مبدأ جمیع موجودات است.
این مسئله عقیده ی تثلیث مذهب براهمه و بودائیان می باشند.

2- توحید در مقام صفات آن است که صفات حقیقی ذاتی الهی مانند حیات و علم و قدرت را عین ذات حضرت احدیت و در غیر او زائد بداند.
اگر هر مرتبه از مرابت صفات حسنه را در مخلوقی معتقد شود لیکن اتصاف او را به این صفت از خدا ببیند عین توحید است.
چگونه شخصی موحد خود یا دیگری را برای خدا در استحقاق حمد و ثنا شریک قرار می دهد و حال آنکه شبانه روزی چندین بار می گوید: سبحان الله(یعنی پاک و منزه است خدا از شریک)
قارون هم مشرک شد ...
خداوند در سوره ی قصص فرمود:
قارون مشرک شد وقتی که گفت:این مالی که من دارم به سبب علم و دانشی است که در نزد من است.
در جوابش خداوند فرمود: آیا ندانست خدا هلاک فرمود پیش از او کسانی را که قوه ی آنها بیشتر و مالشان هم زیادتر بود؟

3- حقیقت توحید در افعال آن است که بداند در جمیع عوالم ملک و ملکوت ، مالک و مدبر ، فقط خداست و یقین بداند برای خدا در جمیع شؤن ، ربوبیت، شرک و انبازی نیست و جهت ربوبیت او را در آسمان و زمین و اهل آنها و سایر عوالم یکسان بداند(سوره ی طلاق آیه 12)
او را خالق آسمانها بشناسد و بداند خالق ستارگانی است که شماره ی آنها تا کنون برای بشر کشف نگردیده . توسط آلات و ادوات جدید یکصدهزار میلیون ستاره کشف شده که هریک عالم جدایی دارد و دارای مدار و نور مخصوص به خود می باشد در مداری مداری معین در حال چرخش هستند بدون اینکه به یکدیگر برخورد کنند.
یکی از آنها خورشید است که حجمش یک میلیون و سیصدهزار برابر زمین است .
اوست خدایی که می شکافت هسته را و نصف آنرا ریشه کرده و به زمین فرو می برد و نصف دیگر را از زمین بیرون آورده و آنرا تربیت می فرماید و از آن انواع میوه ها که هرکدام دارای مزه ی خاص اند بیرون می آورد.
اصل وجود انسان از خداست، قدرتی هم که در افعال دارد از خداست . یعنی خدا او را توانا قرار داده که از روی دانش و توانایی و اراده بتواند کار خیر یا شری انجام دهد اما این قدرت محدود به مشیت خدا است. چه بسیار اموری که انسان به انجام دادن آن قادر است و اراده ی انجام آنرا می کند اما به وسیله ی فسخ شدن اراده اش توسط خدا امر واقع نمی شود.
شرک پنهان در مقام مدح خلق:
حضرت امام صادق (ع) : از اقسام شرک مومنین این است که بگوید اگر فلان شخص نبود من هلاک شده بودم .
معنای توکل:
یعنی به یقین بداند مخلوق نمی تواند از خود به کسی نفعی یا ضرری برساند ، نمی تواند عطایی نماید یا جلوگیری عطا کند و از غیر خدا نه امیدی دارد نه ترسی و نه طمعی..

4- شخص مومن پس از آنکه یقین دانست که خالق و رازق و مدیر و مربی او و سایر مخلوقات یکی است و در هیچ مرتبه ای از ربوبیت شریک ندارد و به حکم عقل و ایمان در مقام طاعات و فرمان برداری، غیر او کسی را فرمانده ی خود قرار نخواهد داد و فقط او را لازم الاطاعة می داند.
بله هرکس که خداوند تعیین فرمود و ولایت را به او داد و امر خدا را به او ارجاع کرده ، واجب الاطاعة خواهد بود چون خداوند تعیین فرموده است.
صاحبان ولایت الهی منحصر به سلسله ی انبیاء و ائمه ی هدی و نواب خاصه در مرتبه ی اولی و نواب عامه در مثل زمان غیبت امام زمان(عج) است. که در قرآن می فرماید: کسی که اطاعت پیغمبر را می کند، خدا را اطاعت کرده است.
و نیز:
اطیعوا لله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منهم.
ونیز می فرماید:
آنچه که رسول به شما امر می کند ، آنرا فراگیرید و آنچه شما را نهی می کند ، باز داشته شوید.

اولی الامر کیست؟
1- عمربن خطاب می گفت : دو متعه ای (متعه حج و متعه نساء) که در زمان رسول خدا حلال بود ، من حرام کردم.
پس کسی ه عمر را اولی الامر بداند باید متعه را هم حلال بداند و هم حرام !
2- معاویه جنگ با امیرالمومنین را واجب کرده بود در حالی که رسول خدا (ص) حرام فرمود و فرموده بودند که جنگ با علی، جنگ با من است..

5- توحید در مقام عبودیت ( عبادات) همان اخلاص است و شرک در این مقام همان ریا است که در پست های بعدی مفصلا به آن اشاره خواهیم کرد...


 
درباره وبلاگ

حضرت امام صادق (ع) می فرمایند:
هرگاه آدمی گناهی کند نقطه ی سیاهی در دلش پدید می آید ..
اگر توبه کرد، آن نقطه پاک می شود و اگر باز هم گناه کرد، آن نقطه بزرگتر می شود تا جایی که همه ی دلش را فرا می گیرد و از آن پس، هرگز روی رستگاری را نمی بیند.
(میزان الحکمه جلد 4)

مدیر وبلاگ : صالحین

نویسندگان
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


استخاره آنلاین با قرآن کریم